Dlaczego Porażka Jest Niezbędna Do Rozwoju

“To niemożliwe, by żyć bez ponoszenia porażek, chyba że żyjesz tak ostrożnie, jakbyś nie żył w ogóle — a jeśli tak, z góry ustawiasz się na straconej pozycji.” — J.K. Rowling

Porażka to nie zabawa. To raczej bania. Szczególnie te epickiego rodzaju, kiedy wszystko się rozpada. Ale masowe awarie, takie gdy uderza się w samo dno, zawierają ukryty skarb. Nie ma innego kierunku stamtąd jak w górę.

Prawdopodobnie znasz smak porażki. W taki sposób nauczyłaś się mówić i chodzić. W taki sposób zaprosiłaś do życia zmianę. Pewien mądry członek rodziny powiedział mi kiedyś, gdy dokonujemy świadomych zmian są zawsze na lepsze.

Patrząc wstecz, moje największe niepowodzenia pochodzą ze zwątpienia w moją intuicję. Kiedy nie słuchamy tego co szepczą nasze ciała, pogrążamy się glębiej. Nastrojenie się do naszego wewnętrznego kompasu jest moim zdaniem największym darem porażek. Czy kiedykolwiek ktoś żałował, nie słuchania swojego instynktu? Nie przypuszczam.

Porażka jest naszym największym nauczycielem; poleruje diament, którym jesteśmy w klejnot. Uczy nas współczucia, zrozumienia, empatii i życzliwości. Uczy nas słuchać i jak żyć w zgodzie z naszą prawdą.

Niestety, większość z nas uniknika porażki za wszelką cenę, bo nie jest ona przyjemna. Fiasko każdej maści boli. Ponadto, nasza kultura gloryfikuje sukces. Mija się to z celem i jest naprawdę smutne. Zdrowe społeczeństwo powinno zwracać więcej uwagi na podróż z jej epickimi perypetiami, wzlotami i upadkami. Po osiągnięciu szczytu, euforia nie trwa długo. Za to lekcje pozostają z nami na zawsze. Kształtują nasz charakter, a to jest coś, co trwa i buduje.

“Myślę, że mogę spokojnie przyznać, że nawaliłem więcej niż większość ludzi. I jestem z tego bardzo dumny. Podstawową zasdą tej gry jest to, że ten kto najwięcej przegra, ten też odnosi najwięcej zwycięstw. “- Seth Godin

Porażka jest zatem konieczna, jeśli chcemy się rozwijać. Jest kamieniem milowym, który prowadzi do wielkich rzeczy. Poniżej spisałam zaledwie trzy rzeczy (jest ich oczywiście więcej) jakie zyskasz, kiedy przyjmiesz klęskę z wdziękiem.

Oświecenie. Teraz już wiesz, co nie działa, więc możesz spróbować nowej trasy. W zależności od stopnia porażki również wiesz, że kiedy już nie może być gorzej, jest tylko jedna droga — w górę. Wiedza, ktorą zdobędziesz w wyniku porażki będzie głęboka. Prawdopodobne obejmie ona więcej niż jeden obszar Twojego życia. Ukaże rzeczy w nowym świetle i poszerzy perspektywę. Pogrążony w emocjach klęski, nie czujesz się dobrze. Ale miej ufność; trzymając się w garści, uczysz się lepiej przystosowywać do nowych sytuacji i obrastasz w siłę. Kolejny plus na drodze postępu!

Odnowa. Porażka jest znakomitym powodem, aby odkrywać siebie. Zatrzymaj się i dostrój na nowo. Kiedy to stare się kruszy, coś nowego ma szansę wykiełkować na jego miejsce. Ludzie na bezpiecznej drodze muszą pracować ciężko na wyczyszczenie umysłu, aby osiągnąć stan przestronności, gdzie nowy pomysł może rozkwitnąć. Po porażce, przestrzeń jest dana. Jest jakbyśmy weszli do domu po huraganie. Trzeba po prostu zakasać rękawy i zacząć od nowa. To szczęście w nieszczęściu.

Odpowiedzialność. Zmiana jest możliwa tylko wtedy, gdy przyjmiemy 100% odpowiedzialność za nasze życie. Oczywiście, istnieją czynniki poza naszą kontrolą. Ale jeśli będziemy obwiniać pogodę, planety lub inne osoby za nasze nieszczęścia, nigdy nam się nie powiedzie. Mimo, że wydaje się trudna, odpowiedzialność jest najbardziej wyzwalająca. Bierzemy moc w nasze ręce. Gdy uznajemy nasze błędy, które są nieodrębną częścią życia, możemy wtedy z czystym sumieniem podjąć następny krok.

“Najwięksi artyści jak Dylan, Picasso czy Newton ryzykowali, że odniosą niepowodzenie. Jeśli chcemy być w czymś świetni, także musimy ryzykować.”- Steve Jobs

Upadki są okay. Niezliczony numer ludzi sukcesu miał bliskie spotkania z porażkami. Służą nam one więcej niż nas krępują. Zawsze ztajemy się lepszymi, mądrzejszymi i silniejszymi. Stajemy się bogatsi w samowiedzę. Nasza intuicja się wyostrza i bardziej sobie ufamy. Najważniejsze jest, aby nie poddawać się, ale iść dalej, osiągając nowe szczyty i wiarę w siebie.

Po tym jak wejdzie Ci ta prawda w krew, następnym razem, porażka nie będzie już taka gorzka. Będziesz się za to radować, że nadchodzi nowa cenna lekcja.

Kliknij na serduszko i ‘follow’ abym mogła Cię powiadomić o kolejnych postach. Dziękuję!

www.ewazwonarz.com

Self-development tools for self-healing and authentic relating. #coach #writer mysoulgps.org

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store